Hírek : A torini lepel – hologram s meglep felfedezsek – videval |
A torini lepel – hologram s meglep felfedezsek – videval
Mnesi Krisztina/Magyar Kurr 2011.04.15. 17:09

Egy holland orvosnak a leplen lthat kp hromdimenzis informcii alapjn sikerlt ellltania a kp hologramjt, amely nhny meglep jdonsggal szolgl. A hologram lehetv tette a leplen lthat alak „megmozdtst”, amit viden tekinthetnk meg, valamint a fejtetn sok apr, vrz seb azonostst, ami megersti a korbbi felttelezst, hogy nem tviskoszort, hanem az egsz fejet bebort tvises „sapkt” bortottak r. A hromdimenzis kp a lepellel kapcsolatos botanikai kutatsok eredmnyeivel is meggyzen egybevg.
Petrus Soons vilgszerte szmos tudomnyos konferencin s televzis msorban mutatta be 2004-ben kezdett s ma is foly kutatsainak eredmnyeit. Az ltala ellltott letnagysg hologramok jelenleg a torini Museo della Sindonban s a lepel lland killtsain lthatak.
A hromdimenzis kpalkotsban jrtas orvosnak feltnt, hogy a leplen lthat kp tvolabbrl nzve lesebb, bizonyos szgekbl szemllve viszont halvnyabbnak tnik, klnsen kzelrl; a teljes kp csak bizonyos tvolsgbl ll ssze. Megllaptotta, hogy mindez – vagyis az, hogy a nzpont vltozsa befolysolja a kp erssgt – a hologramra jellemz.
Felttelezst megerstette egy hivatsos fnykpsz, Aldo Guerreschi megfigyelse, akit az 1997-es torini bazilikatzbl a tzoltk ltal kimentett lepel fotdokumentlsval bztak meg. „Egy egsz napon t kzelrl lthattam a leplet. Ahogy krbejrtam a nagy asztalt, amelyen ki volt tertve – s a fny csupn egyetlen irnybl, a terem egyik oldaln lv ablakokbl jtt! – bizonyos szgbl szemllve teljesen elhalvnyult a kp, mshonnan pedig szinte gy tnt, mintha az alak kiemelkedne a lepelbl. Hihetetlen rzs volt! Abban a pillanatban tudtam, hogy ez a kp egszen klnleges. 20–30 cm-re kzeltettem a gpet az archoz – s a keresben nem lttam semmit! Csak akkor, ha eltvolodtam” – rta 2000-ben publiklt cikkben Guerreschi.
Mindez abba az irnyba mutatott, hogy a kp nagy valsznsggel holografikus informcit is tartalmaz. Soons szakrti csoportjnak 2005 szeptemberben 625 felvtel alapjn, a Holland Holografikus Laboratrium ltal kifejlesztett DFCH Holoprinter segtsgvel sikerlt ellltania a test gynevezett mesterhologramjt. Ebbl ksztette egy kanadai cg azokat az letnagysg msolatokat, amelyeket a Rmban, Jeruzslemben, Torinban s ms helyeken lthat lland lepelkilltsokon tekinthetnek meg az rdekldk.
A hologram ltrehozsa a leplen lthat alak „megmozdtst” is lehetv tette. A Petrus Soons honlapjn lthat viden hromdimenzis kpen kvethetjk a fej, illetve a trzs lass el- s visszafordulst.
A hologram 2007-ben rdekes felfedezst tett lehetv. Bernardo Galmarini megllaptotta, hogy a leplen lthat kp bizonyos helyeken hinyos, vagyis nem tartalmazza a kp tbbi rsznl meglv hromdimenzis informcit. A tny, hogy a vrfoltok alatt nincsen kp, mr korbban ismert volt; most kiderlt, hogy ez ms terletekre is igaz. A hologram ezeken a rszeken lyukasnak ltszik. A magyarzathoz egy meglep egybeess vezetett el.
A kutatk korbban virgok halvny kpt mutattk ki a leplen, mely kpek keletkezst elektrosztatikus koronakislssel magyarzzk s reproduklni is tudtk. A lepel hologramjnak ltrehozsakor vilgoss vlt, hogy a virgok pontosan a hologram „lyukasnak” tn rszein – elssorban az arc s a karok krl – helyezkedhettek el. A szakrtk felttelezik, hogy a kp ltrejttt nemcsak a vr, hanem a temetshez hasznlt virgok is meggtoltk, ez indokolhatja a kp s a hologram folytonossgi hinyait.
Kln rdekessg, hogy a lepel halvny kpei alapjn Avinoam Danin, a jeruzslemi hber egyetem botanikaprofesszora olyan, mrcius-prilisban nyl virgokat azonostott, amelyeket megllaptsa szerint ebben az sszelltsban egyedl a Jeruzslem s Hebron kztti terleten szedhettek frissen. „Fogtk Jzus testt s a fszerekkel egytt gyolcsba gngyltk. gy szoktak a zsidk temetni” (Jn 19,40). A lepel alapjn azonostott virgokrl, termhelyeikrl s a koronakisls reprodukciirl itt tekinthetnek meg kpeket.
Ugyancsak Avinoam Danin szmol be arrl, hogy az letnagysg hologram rmai killtsakor ltrrl tekintettk meg a leplen lthat frfi feje tetejt, amit korbban senki sem lthatott hromdimenzis megjelentsben. A fejtetn sok apr vres seb nyomai ltszottak, ami megersti a korbbi felttelezst, hogy nem tviskoszort, hanem az egsz fejet bebort tvises „sapkt” bortottak r.
Peter Soons a mesterhologramot tanulmnyozva azt is szrevette, hogy a leplen lthat frfi nyakn, a szakll alatt egy ovlis, kemny trgy lthat, kidomborod hber betkkel (a trgy a fenti, elfordtott arckpen is jl lthat; a betket az albbi, kinagythat kpen pirossal jelltk – a szerk.). A kutat hrom bett – cdi-lef-nun – azonostott, amelyeket sszeolvasva a c'n szt kapta. Ernest Klein hber etimolgiai sztra szerint a c'n sz nyjat alkot brnyokat, kecskket jelent; egyetlen ms jelentse van, amely csak egyszer fordul el a Bibliban. „Mzes sszehvta Izrael vneit mind, s gy szlt hozzjuk: 'Menjetek s szerezzetek brnyt csaldjaitok szmra, s vgjtok le mint hsvti ldozatot.'” (Kiv 12,21). Itt – s az egsz Bibliban egyedl itt – a c'n sz hsvti brnyt jelent (amire a hber szveg egybknt msik szt hasznl). Ha valban ez a sz olvashat a leplen lthat frfi nyakban viselt trgyon, az megersti a felttelezst, hogy a lepel a Nzreti Jzus testt takarta – rja Petrus Soons.
Forrs: shroud3d.com, www.people.fas.harvard.edu
|